Zapraszamy serdecznie na tańce rehabilitacyjne przy muzyce na żywo w dniu 6 listopada 2019r. od godz....
Zarząd Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprasza Słuchaczy na sztukę „Panny z Wilka”...
24.10.2019 (czwartek) – wyjazd 4.00 – wyjazd – Plac Piłsudskiego Przyjazd do Polanicy-...
Z okazji Dnia Seniora 16 listopada 2019r. odbędzie się zabawa taneczna w restauracji "Ceglana" w...
Zapraszamy serdecznie na tańce rehabilitacyjne przy muzyce na żywo w dniu 16 października 2019r. od...
Jeśli jest wpłacona zaliczka lub cała kwota na wycieczkę bądź imprezę, to w przypadku...
Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2019/ 2020 MUTW odbędzie się 3 października 2019 r. o...
Kochani, Potrzebujemy Waszej pomocy przy realizacji wyjątkowego filmu pod tytułem "Sakrum"....
Organizujemy 5-cio dniową wycieczkę do Wrocławia w dn. 24-28.X.2019r. - Wrocław - Panorama...
Organizujemy 20 sierpnia 2019r.(wtorek) rejs statkiem Mikołajki-Giżycko-Mikołajki. Wyjazd z...


Rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020

03.10.2019r. w sali widowiskowej CKiT odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uniwersytet rozpoczął trzynasty rok działalności.

Na tę uroczystość przybyło wielu słuchaczy MUTW, a także zaproszeni goście. Widownia zapełniła się po brzegi. Były kwiaty, przemówienia i życzenia. Burmistrz Mrągowa - Pan Stanisław Bułajewski, honorowy członek MUTW - obiecał pomoc Uniwersytetowi w realizacji zadań statutowych. Wójt Gminy Sorkwity - Pan Józef Maciejewski - wręczył Pani Prezes MUTW Halinie Sawickiej medal "Przyjaciel Sorkwit". Nowo przyjęci studenci otrzymali z rąk Pani Prezes legitymacje członkowskie. Uroczystość inauguracji odbyła się w oprawie muzycznej: rozpoczął ją chór "Kamerton", zakończyła grupa "Biesiadna".

Wszystkim słuchaczom MUTW życzono nieustającego zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy i wielu sukcesów.

 

 

PODZIĘKOWANIE

Składam serdeczne podziękowanie dla Wójta Gminy Sorkwity - Pana Józefa Maciejewskiego - za zaszczytne uhonorowanie mnie medalem "Przyjaciel Sorkwit".

Pan Wójt wręczył mi ten wspaniały medal na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2010 Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bardzo Panu dziękuję.

Halina Sawicka

 

 

WYCIECZKA DO GRECJI

Grecja tak nas zauroczyła, że 5 września 2019r. znów tam pojechaliśmy, tym razem na 11 dni. Środkiem lokomocji był luksusowy autokar, prowadzony na zmianę przez dwóch fantastycznych kierowców.

Na tranzytowy nocleg zatrzymaliśmy się w Suboticy, niewielkim miasteczku na terenie Serbii. Kiedy już bez większych problemów dotarliśmy do Ośrodka Platanos w Grecji - ogarnęło nas podekscytowanie na myśl o atrakcjach, jakie zapisano w programie wycieczki! A 100 metrów od Ośrodka Morze Egejskie cierpliwie czekało.... I zaroiła się piękna, piaszczysta plaża od bladych ciał w strojach kąpielowych. Słońce działało nieustępliwie, zatem powoli brązowieliśmy. Przez cały czas temperatura powietrza była powyżej 30 stopni C.

Codziennie udawaliśmy się na wycieczki. Zwiedziliśmy Saloniki, Ateny i miasto Panteleimonas. Weszliśmy na mityczną górę Olimp. Podziwialiśmy niesamowite Meteory, czyli klasztory zbudowane na szczytach niebotycznych skał. Zrobiliśmy zakupy na targu greckim w Leptokarii. Jeden dzień spędziliśmy na wyspie Skiathos, kąpiąc się w morzu i wylegując na "złotym" piasku, jakim nie może się poszczycić żadna inna plaża na świecie. Oniemieliśmy z zachwytu na widok wodospadów w miejscowości Edessa.

Wycieczki były perfekcyjnie przygotowane i przeprowadzone przez rezydentów: Ilonę i Wojtka. Należą się Wam, kochani, wyrazy uznania i podziękowanie.

Na zakończenie każdego dnia odbywały się integracyjne wieczorki taneczne.

Jeżeli chodzi o wyżywienie, to było ono bardzo smaczne i w wystarczającej ilości.

Nadszedł dzień 15 września, niestety. Zapakowaliśmy więc nasze bagaże do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na noc znów zatrzymaliśmy się w Suboticy. Po długiej podróży szczęśliwie dojechaliśmy wreszcie do Mrągowa.

Z tej cudownej wyprawy do Grecji jesteśmy bardzo bardzo zadowoleni. Przywieźliśmy bowiem stamtąd mnóstwo wspaniałych wrażeń, niezapomnianych przeżyć i niepowtarzalnych widoków. Za to wszystko serdecznie dziękujemy niestrudzonej organizatorce, naszej kochanej Pani Prezes Halince Sawickiej.


 

 

 

Wielki sukces słuchaczek Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku! Otóż 13 lipca na skwerze J. P. II odbył się 15. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego. Przyjechali artyści z różnych zakątków naszego regionu, by pochwalić się swoimi pracami i wziąć udział w konkursie na pamiątkę z Warmii i Mazur. Najlepszą konkursową pracą okazała się ozdobna tacka, toteż jurorzy przyznali jej autorce - HALINIE BOROWSKIEJ- pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła KRYSTYNA ZYŚK za drewniany serwetnik ozdobiony ludowymi mazurskimi motywami. Obu Paniom serdecznie gratulujemy!

 

 

SENIORIADA 2019 w WYDMINACH

W dniach 14-15 czerwca 2019r. przyjechaliśmy (7 naszych studentów) do Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach, gdzie braliśmy udział w Senioriadzie, której gospodarzem był Wydmiński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na stadionie, w hali sportowej, na jeziorze i promenadzie wokół jeziora braliśmy wraz ze studentami z 20-tu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, udział w różnych konkurencjach sportowych m.in. biegu kobiet na 60 m, biegu mężczyzn na 60 m, marszu nordic-walking, Dart, tenisie stołowym, rajdzie rowerowym, a Prezesi UTW w kręceniu hula-hopem. Przywieźliśmy dyplomy, medale i puchar Prezesa. Nasi studenci: Zosia Marcinkowska i Wiesław Rydzyński zajęli II miejsce w wyścigach kajakowych, a Eugeniusz Skarzyński  III miejsce w slalomie rowerowym mężczyzn. Wieczorem odbyła się impreza integracyjna. Senioriada była wspaniała!!! Serdecznie dziękujemy organizatorom Warmińsko-Mazurskiej Senioriady 2019.

Do zobaczenia za rok!!!

 

 

 

 

WIZYTA GOŚCI ZE ŚREMU

Nasz Uniwersytet przyjaźni się ze śremskim Stowarzyszeniem Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta. Zaprosiliśmy członków Stowarzyszenia do Mrągowa i opracowaliśmy dla nich bogaty program pobytu.

Goście w liczbie 50 osób przyjechali 5 czerwca 2019r. po południu. Przywitaliśmy ich serdecznie, a w sali konferencyjnej MCAL-u przygotowaliśmy poczęstunek czyli kawę, herbatę, napoje, owoce i 20 rodzajów ciast. Wypieki były dziełem naszych niezawodnych studentek, które nie tylko upiekły i przyniosły do MCAL-u ciasta, ale i zostały, by pomagać w obsłudze gości. Pięknym akcentem spotkania był występ Tadeusza Brodzińskiego. Wraz z kolegą przy akompaniamencie muzyki zaśpiewał kilkanaście piosenek, otrzymując huczne brawa. Goście trochę odpoczęli i przekąsili co nieco, wypili mało-wiele i udali się do hotelu "Country Holiday" w Kosewie, gdzie mieli zakwaterowanie i wyżywienie na czas pobytu.

Następnego dnia pojechali na wycieczkę, której pierwszym punktem było Leśniewo. Tam zachwycili się niezwykle pięknymi, ręcznie robionymi kwiatami. W Mamerkach obejrzeli bunkry Hitlera, byli w muzeum dawnych strojów w Węgorzewie, a w Giżycku obserwowali ręcznie zamykany, zabytkowy most. W Baniach Mazurskich spróbowali kartaczy - regionalnego dania i wieczorem wrócili do Kosewa.

Nazajutrz udali się do Sądr, by w muzeum "Chata Mazurska" obejrzeć bogate zbiory naczyń, sprzętów domowych i narzędzi rolniczych, używanych dawniej przez Mazurów. Wysłuchali zabawnej opowieści właścicielki hotelu - Krystyny Dikti - o życiu Mazurów i historii powstania "Chaty Mazurskiej". Śmiali się z kawałów, opowiadanych przez panią Dikti z werwą i humorem. W drodze powrotnej zatrzymali się przy mrągowskim amfiteatrze na 5 tys. miejsc, który dotychczas oglądali tylko w telewizji. W Mrągowie przespacerowali się promenadą do mola i stamtąd podziwiali pływające po Czosie żaglówki. Po powrocie do Kosewa zjedli obiad. Do Kosewa przyjechał również busik z kilkunastoma osobami z MUTW, gdyż o godz. 14:30 miały się rozpocząć zawody sportowe Śrem kontra Mrągowo.

Przewidziano 5 konkurencji: rzut lotką do tarczy, strzały piłką do bramki, ringo, strzelanie z broni pneumatycznej do puszek oraz picie soku przez smoczek. Żartów i śmiechu było co niemiara! Zawodnicy ze Śremu byli lepsi i pokonali Mrągowo w czterech konkurencjach. Na koniec wręczono drobne nagrody za zdobyte I, II i III miejsca w poszczególnych konkurencjach. Po czym rozpoczęło się przyjęcie w wielkiej sali hotelowej. Było dużo smakowitych potraw i rozmaitość napojów, a to dzięki finansowemu wsparciu Pani Kasi Królak, której w tym miejscu serdecznie za to dziękujemy. Pan Brodziński znów zagrał z kolegami i zaśpiewał. "Tańce, hulanki i swawola" trwały przez ładnych kilka godzin.

Nadszedł sobotni poranek. Po śniadaniu goście spakowali się i z bagażami wsiedli do autokaru. Pojechali prosto do wsi Krutyń, gdyż przed nimi był ostatni punkt programu pobytu czyli spływ łodziami rzeką Krutynią. Oczarowała ich ta rzeka, jedna z najpiękniejszych w Europie. Tym bardziej, że pogoda była korzystna, ciepło, wręcz upalnie. Przezroczystość wody, rybki, kolorowe ważki, śpiew ptaków i zieleń po obu stronach rzeki, baldachimy z koron drzew nad wodą - to wszystko zrobiło na uczestnikach spływu ogromne, niezapomniane wrażenie. Potem już tylko obiad w westernowym miasteczku Mrongoville i nasi przyjaciele, serdecznie pożegnani przez Panią Prezes MUTW Halinę Sawicką i kilka osób z Uniwersytetu udali się w daleką drogę do Śremu.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy ich gościć u siebie i że wszystko przebiegło tak, jak zaplanowaliśmy. A najważniejsze - że nasi goście z Wielkopolski odjeżdżali niezmiernie zadowoleni z pobytu, pełni wrazeń i urzeczeni pięknem Mazur.

 

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA W MRONGOVILLE

Gwarno i wesoło było 1 czerwca 2019r. w westernowym miasteczku Mrongoville. Dzieci miały tyle atrakcji, że już same nie wiedziały, za co najpierw się chwycić. Mogły w wielkiej przeźroczystej kuli podskakiwać na wodzie w basenie, mogły brać udział w wyścigach, mogły tańczyć i śpiewać, mogły mieć buzie i ręce ozdobione namalowanymi kwiatkami, motylkami, czy czym tam chciały, gdyż dwie panie z grupy plastycznej Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku siedziały przy stoliku i spełniały życzenia dzieci w zakresie malarstwa.

Było też co zjeść. Uniwersytet oferował bułeczki, rogaliki i kiełbaski z grilla, a kierownictwo miasteczka gofry i lody. Na scenie tańczono i śpiewano.Muzyka nie milkła ani na chwilę, towarzysząc wszelkim działaniom wielkiej ruchliwej i rozbawionej gromadzie dzieci w różnym wieku, od niemowląt do nastolatków. Każde dziecko znalazło dla siebie świetną rozrywkę i wszystkie doskonale się bawiły (tylko niemowlaczki były czemuś mało aktywne).

Ten wspaniały Dzień Dziecka przygotowało kierownictwo Mrongoville we współdziałaniu z Mrągowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Zadanie sfinansowano ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU

Rok akademicki 2018/2019 zakończył się 30 maja 2019 r.

Studenci MUTW oraz zaproszeni goście pojawili się o godz. 16:00 w sali widowiskowej CKiT.

Pani Prezes Halina Sawicka po powitaniu przybyłych wygłosiła przemówienie, w którym krótko podsumowała pracę Uniwersytetu w minionym okresie. Podziękowała liderom, sponsorom oraz osobom pomagającym Zarządowi w przeprowadzaniu różnych przedsięwzięć oraz realizacji projektów i życzyła wszystkim wspaniałych wakacji. Potem nastąpiła część artystyczna, czyli śpiew, taniec, poezja i proza na scenie. Następnie wszyscy udali się na wernisaż obrazów grupy plastycznej. Zabawa, rozpoczynająca się w restauracji "Ceglana" o godz. 18:00, stanowiła zamknięcie uroczystości zakończenia roku akademickiego.

 

 

 

MAJOWA WYCIECZKA

16 maja 2019r. wyjechaliśmy na 4-dniową wycieczkę na Kaszuby i do Trójmiasta. Naszą bazą wypadową był luksusowy hotel "Viktoria" w Bolszewie k/Wejherowa, skąd codziennie wyruszaliśmy autokarem na realizowanie planów wycieczki. Pierwszego dnia z przewodniczką zwiedziliśmy Westerplatte, a później statkiem Żeglugi Morskiej popłynęliśmy do Gdańska. Po obejrzeniu portu handlowego odbyliśmy spacer ulicą Mariacką. Podziwialiśmy cudowne wnętrze Bazyliki Mariackiej, widzieliśmy Dwór Artusa, Dom Uphagena, Zieloną i Złotą Bramę, Wieżę Więzienną oraz - oczywiście! - Fontannę Neptuna. Pani przewodniczka była niewyczerpanym źródłem informacji. Następnego dnia pojechaliśmy do Gdańska Oliwy. W Katedrze Oliwskiej z przyjemnością wysłuchaliśmy koncertu organowego, po czym pospacerowaliśmy alejkami pięknego Parku Oliwskiego. Potem udaliśmy się do Gdyni - miasta "z morza i marzeń". Zachwyciliśmy się wspaniałą sylwetką żaglowca "Dar Pomorza". Nieopodal cumował okręt-muzeum ORP"Błyskawica", ale i jego obejrzeliśmy również tylko z zewnątrz. Niezmiernie spodobało się wszystkim Akwarium Gdyńskie. Późnym popołudniem wróciliśmy do Bolszewa. Po obiadokolacji miał miejsce wykład rodowitego Kaszuby. To był niezwykły wykład, pełen humoru i śpiewu przy akompaniamencie akordeonu. Dużo się dowiedzieliśmy o historii regionu kaszubskiego, obyczajach jego mieszkańców, a także troszeczkę poznaliśmy przedziwną gwarę Kaszubów. Kolejnego dnia mieliśmy w programie musical pt. "Notre Dame de Paris". Pojechaliśmy zatem do Teatru Muzycznego w Gdyni i przez niemal 2 godziny siedzieliśmy na widowni jak zaczarowani, oglądając jedno z największych wydarzeń w historii polskiego teatru. Przepiękne, cudowne, nie do zapomnienia widowisko. Jaka radość, że mogliśmy je obejrzeć! Nadeszła niedziela, dzień powrotu do Mrągowa. Po drodze zatrzymaliśmy się w Malborku, by zwiedzić ogromny, górujący nad miastem średniowieczny zamek krzyżacki. Niektórzy byli już tu kolejny raz, ale i tak z wielką przyjemnością wędrowali z sali do sali, słuchając objaśnień przewodnika. Po obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę. Przed godziną 19:00 dotarliśmy do Mrągowa, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki. Było super! Dziękujemy Zarządowi MUTW za jej zorganizowanie, a szczególnie Pani Prezes Halinie Sawickiej, która troskliwie czuwała nad całością.

 

 

 

VII MARSZ"NORDIC WALKING STUDENTÓW UTW 2019"

4 maja 2019r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Ełku, związana z dyscypliną sportową o nazwie nordic walking. Uczestnicy, którzy przyjechali z Giżycka, Rynu, Mrągowa oraz Ełku najpierw przeszli z kijkami trasę licząca 6 km w obie strony.Później wzmocnili swe siły kartaczami (pysznymi!) i ciastem, po czym był pilates oraz nauka tańca greckiego, włoskiego i chorwackiego. W ognisku upiekliśmy kiełbaski.Śpiewaliśmy przy dźwiękach akordeonu. Wzięliśmy udział w różnych zabawnych konkursach. Wycieczka do Ełku była super!

 

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

 

Pani Senator Małgorzata Kopiczko zaprosiła naszych studentów do Warszawy w celu zwiedzenia gmachu Sejmu i Senatu.

Na tę wycieczkę pojechaliśmy autokarem 30 kwietnia 2019 r. Obejrzeliśmy z przewodnikiem pomieszczenia w gmachu, po czym zjedliśmy obiad w sejmowej restauracji. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Łazienek Królewskich.

Przewodnik oprowadził nas po przepięknym Pałacu, siedzibie ostatniego króla Polski. Zachwyciliśmy się wspaniałym wyposażeniem komnat, których ściany ozdabiały przepiękne obrazy.Wieczorem wróciliśmy do Mrągowa. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Serdecznie dziękujemy Pani Senator za zaproszenie nas.

 

 

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze słuchaczy Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się w dniu 28 marca 2019 r. Na to bardzo ważne wydarzenie przybyła niemal połowa studentów. Zebranie prowadziła Danuta Różańska, więc przebiegało ono bardzo sprawnie. Po wstępnych formalnościach  przedstawiono zebranym sprawozdanie merytoryczne za rok ubiegły oraz plan pracy Uniwersytetu do końca bieżącego roku akademickiego. Odczytano również sprawozdanie z kontroli finansowej. Zebrani udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi i podjęli szereg uchwał. Następnie przystąpiono do wyboru nowego Prezesa MUTW. Jedyną kandydatką na to stanowisko była dotychczasowa Prezes- Halina Sawicka. W wyniku głosowania okazało się, że głosowali na nią wszyscy obecni na sali, nikt nie był przeciw ani też nikt się nie wstrzymał!  Dotychczasowa Wiceprezes - Jadwiga Wiechowska - zgłosiła rezygnację z pełnionej funkcji. Pani Prezes podziękowała zatem swojej zastępczyni za jej dotychczasową pracę i na to stanowisko zarekomendowała Alinę Cudakiewicz. Zebrani jednomyślnie zaaprobowali jej kandydaturę, tak jak i kandydatury pozostałych członków Zarządu. Po czym Zarząd udał się do przyległej sali, by się ukonstytuować, a w tym czasie widownia obejrzała zabawny spektakl pt. "Lilie" w wykonaniu uniwersyteckiej grupy teatralnej z udziałem dzieci.   Po powrocie na salę Pani Prezes przedstawiła członków Zarządu. I tak:  Halina Sawicka - Prezes, Alina Cudakiewicz - Wiceprezes, Czesława Czarnecka -   sekretarz, Maria Kurta - skarbnik oraz członkowie: Ewa Słaboszewska, Jan Różański i Halina Borowska. Pani Prezes podziękowała wszystkim  za przybycie, za aktywny udział w zebraniu i za wybór jej osoby na to zaszczytne stanowisko. Zaapelowała do zebranych o większe zaangażowanie w planowanie pracy Uniwersytetu. Na tym zebranie się zakończyło.

 

 

30 marca 2019 w budynku MCAL-u odbyły się zorganizowane przez Zarząd MUTW kulinarne warsztaty wielopokoleniowe. Pojawiło się sporo osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Najmłodsza uczestniczka miała niecałe 4 latka, najstarsza- ponad 80. Menu ustaliła Jadwiga Wiechowska, zaś panie z Zarządu przygotowały potrzebne produkty i półprodukty. Rozpoczęła się intensywna praca. Obierano, cięto, krojono, mieszano i wałkowano. Piekarnik pracował na pełnych obrotach. Po niektórych dzieciach widać było, że w przyszłości wspaniale odnajdą się w szkole gastronomicznej.                   Kiedy już wszelkie prace dobiegły końca, nakryto stoły białymi obrusami i ustawiono na nich naczynia z przygotowanymi potrawami. A były to: sałatka jarzynowa, klops faszerowany jajkami, paszteciki z pieczarkami i jajka w majonezie. Deser składał się z galaretek owocowych z czapą z bitej śmietany oraz  szaszłyków z rozmaitych owoców. I rozpoczęło się biesiadowanie! Wszystko było przepyszne, więc szybko znikało ze stołów.   Na odchodne goście, serdecznie dziękując organizatorom za kulinarną przygodę, pytali: "Kiedy następne warsztaty?"