Przyjmujemy na bezpłatny kurs komputerowy. Zapisy w biurze MUTW. Zapraszamy!
Prosimy o zapisywanie się chętnych na bezpłatny wyjazd na Senioriadę do Wydmin, która odbędzie się...
30.04.2019r.(wtorek) organizujemy wycieczkę do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu. Obiad...
Prowadzimy zapisy na zabawę integracyjną z Ryńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku , która odbędzie...
Wykład Haliny Choruży pt. "Cukrzyca i jej konsekwencje" odbędzie się 03 kwietnia 2019r. o godz. 17:00...
  PORZĄDEK OBRAD WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO MUTW, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W...
PROGRAM WYCIECZKI TRÓJMIASTO, KASZUBY - 16-19.05.2019r CAŁKOWITY KOSZT WYCIECZKI : 565 ZŁ...
Organizujemy wycieczkę do Grecji w dniach 5-16 września 2019r.z wypoczynkiem w m. Panteleimonas...
Informujemy, iż w dniu 12 lutego 2019r . o godz. 15:30 w sali nr 1 Mrągowskiego Centrum Aktywności...
Organizujemy marsz z kijkami - (w granicach Mrągowa), który odbędzie się  2 lutego 2019r.w...


POBYT W TRUSKAWCU (9-19 MARCA 2019r)

W różnych już byliśmy sanatoriach, ale w takim jak Truskawiec-to nigdy. Przede wszystkim ze względu na sam budynek, który był pełnym przepychu pałacem. Na przykład w sali jadalnej przy okrągłych stołach stały stylowe krzesła, z sufitu zwisały przepiękne, kryształowe żyrandole, ściany zaś zdobiły wielkie obrazy w złoconych, rzeźbionych ramach. W tej sali jadaliśmy 3 posiłki dziennie. Dania były smaczne i bardzo urozmaicone, a ilość surówek i sałatek-wprost zadziwiająca.

Pokoje okazały się wygodne i wyposażone we wszystko, co potrzebne jest kuracjuszom. Wiele zabiegów było bezpłatnych, inhalacje, borowina,wanny, magnetronik, basen i sauny, grota solna, prysznic perełkowy, ozonoterapia i in. Kto chciał, mógł sobie dokupić np. masaże, usługi kosmetyczne itp. Tym bardziej, że przelicznik złotych na hrywny był niezwykle korzystny.

Nasz rezydent Nazar starał się urozmaicić nam pobyt i każdego niemal dnia organizował jakąś atrakcję. Odbył się świetny wieczór integracyjny, wzięliśmy udział w inscenizacji wesela ukraińskiego, przespacerowaliśmy się z przewodnikiem ulicami Truskawca, pojechaliśmy na wycieczki do Drohobycza i do Borysławia, obejrzeliśmy występ tancerzy baletowych w Teatrze Lwowskim, z okien autokaru podziwialiśmy Lwów i zachwyciliśmy się popisami delfinów i foki w delfinarium w Truskawcu.

Nadszedł dzień odjazdu, ale żal było opuszczać gościnne progi sanatorium. Trochę też obawialiśmy się kontroli bagaży na granicy ukraińskiej. Wiadomo, tyle kłopotu z wyciąganiem i otwieraniem waliz, pakowaniem itd. Skończyło się jednak na strachu, kontroli nie było. No i dobrze. Do Polski jechaliśmy 17 godzin i przed godz. 2:00 w nocy zameldowaliśmy się w Mrągowie.

Wycieczkowicze ( w liczbie 64 osób) serdecznie podziękowali Pani Halinie Sawickiej za zorganizowanie wyprawy do Truskawca. Chodzą słuchy, że znów tam chcą pojechać...

Halina Borowska

 

 

Bale karnawałowe stały się już tradycją w Mrągowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zawsze jest więcej chętnych niż miejsc. Tym razem w imprezie uczestniczyło 110 osób, a odbyła się ona 22 lutego w restauracji "Ceglana".

O godz. 19.00 do lokalu przybyli studenci MUTW oraz zaproszeni goście. Wśród nich był znamienity gość - Pani Senator Małgorzata Kopiczko wraz z małżonkiem. która wykonała piękny gest, partycypując w kosztach balu. Tak samo postąpiła również Pani Dyrektor Anna Wierzchowska, wzbogacając menu zabawy o wyśmienite ciasta. Na bal przybył też Pan Burmistrz Stanisław Bułajewski oraz Pani Starosta Barbara Kużmicka - Rogala wraz z małżonkiem. Do tańca przygrywała kilkuosobowa orkiestra "Impuls" z Bartoszyc. Świetna muzyka, smakowite dania i niepowtarzalny klimat karnawałowej imprezy sprawiły, że wszyscy wspaniale się bawili. Tym bardziej, że oprócz tańców były różne zabawne konkursy, które przeprowadzał Pan Mariusz. A Pan Tadeusz Brodziński - Dyrektor Domu Opieki "Mazurska Zagroda" w Kozarku Małym oczarował zebranych hiszpańskimi piosenkami, które wraz z małżonką wykonał przy wtórze gitary. Ich cudowny występ nagrodzono gromkimi brawami. Goście z Rynu i Mikołajek byli zachwyceni balem, zaś młodzi przedstawiciele Zespołu Obsługi Szkół Gminy Mrągowo (6 osób) oznajmili, iż chcą być obecni na następnych uniwersyteckich zabawach, gdyż nawet nie przypuszczali, że seniorzy mają w sobie tyle witalności i radości życia i dlatego wielką przyjemnością jest bawić się razem z nimi.

Zabawa zakończyła się o godz. 3.00 nad ranem. Była zorganizowana bez zarzutu, a to dzięki staraniom Pani Prezes MUTW Haliny Sawickiej, która wszystko dopięła na ostatni guzik. Dziękujemy, Halinko!

 

 

 

FINAŁ AKCJI W.O.Ś.P

 

13 stycznia 2019r. odbył się 27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mrągowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wespół z organizacją "Dzieci Wojny" rokrocznie uczestniczą w tej szlachetnej akcji.Tak było i tym razem.

W hollu CKiT na długim stole ustawiono tace z ponad trzydziestoma rodzajami wyśmienitych ciast i ciasteczek, upieczonych przez słuchaczki Uniwersytetu. Na stole znajdowały się też różności ofiarowane przez darczyńców, jak np. maskotki, zabawki, gry, biżuteria itp.

Już od godziny 10:00 w CKiT zaczęły gromadzić się tłumy mieszkańców Mrągowa i przyjezdnych. Zrobiło się gwarno i wesoło, tym bardziej, że cały czas grała muzyka. Ludzie bardzo chętnie kupowali porcje ciast, choć - jak mówiono - wybór był niezwykle trudny z powodu wielkiej różnorodności. Nie zabrakło też kawy i herbaty. Wolontariuszki z Uniwersytetu wcieliły się w role sprzedawczyń wypieków. Ale nie tylko one. W sprzedaży aktywnie uczestniczyło też dziecko: 11-letni Antoś Ptak, któremu życie uratował w szpitalu specjalistyczny sprzęt,zakupiony przez fundację Jurka Owsiaka.

Studenci MUTW włączyli sie do Orkiestry nie tylko z kiermaszem ciast. Na scenie w sali widowiskowej CKiT członkowie grupy biesiadnej i grupy tanecznej pokazali, co potrafią. Ich występ widownia nagrodziła rzęsistymi brawami. Tymczasem na stole ciast i gadżetów ubywało, a skarbonki stawały się coraz cięższe. Kiedy wieczorem podliczono zawartość puszek, okazało się, że wesprzemy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oszałamiającą kwotą  5.798,25  zł!!! + 12.600 tyś rubli.

 

 

 

Na bal sylwestrowy w Country Holiday w Kosewie k/Mrągowa zdecydowało się ponad 70 osób z naszego Uniwersytetu. I nie żałowali swojej decyzji, gdyż orkiestra grała tak, że nogi same rwały się do tańca. Jedzenie było wyśmienite, a w dodatku co godzinę serwowano gorące dania. Imprezę urozmaiciły konkursy na najlepsze tańce. Tuż przed północą wszyscy wylegli na taras. Kiedy zegar wybił północ, wystrzał szampana zmieszał się z hukiem fajerwerków i petard. Były uściski, pocałunki i życzenia, a orkiestra wciąż grała...Tanecznym krokiem wkroczono w nowy, 2019 rok. Bawiono się do godz. 4.00 nad ranem. Bardzo dziękujemy organizatorom za tę wspaniałą imprezę!                                                                                                                                                              

 

 

8 grudnia 2018r. nasza uniwersytecka grupa wokalna "Diafonia" pojechała do Olsztyna na konkurs "Hej Kolęda". Grupa zajęłą I miejsce! Do kolekcji przybył kolejny puchar. Ze zwycięstwa ogromnie ucieszyli się rónież kibice, czyli kilkudziesięciu słuchaczy MUTW, którzy towarzyszyli "Diafonii" w olsztyńskiej wyprawie. G R A T U L U J E M Y !

 

 

11 grudnia 2018 r. odbyło się tradycyjne już w naszym Uniwersytecie spotkanie opłatkowe. Rozpoczęło się ono wykładem księdza z Zakonu Saletynów, a zaraz po nim grupa wokalna "Diafonia" zaśpiewała kilka pięknych kolęd. Następnie zaproszeni goście i słuchacze MUTW udali się do sali "Orbity". We wspaniale przystrojonej sali czekały już świąteczne potrawy. Podzielono się opłatkiem i złożono sobie świąteczne życzenia. To był wzruszający, niezapomniany wieczór.

 

 

 

12 grudnia 2018r  w nowej siedzibie MUTW odbyły się warsztaty kosmetyczne, przeprowadzone przez 3 przedstawicielki firmy kosmetycznej "HEBE". Zgromadzone panie pogłębiły swą wiedzę na temat makijażu. Dowiedziały się jak stosować bazę, podkład, korektor, róż, konturówkę, pomadkę i dlaczego tak ważną dla seniorek jest kwas hialuronowy. Przeprowadzono pokaz makijażu codziennego i wieczorowego na wielką imprezę, np. na sylwestra. Były to warsztaty bardzo pożyteczne, bo dzięki nim będziemy coraz piękniejsze!

 

 

 

 

15 października 2018r.wyjechaliśmy autokarem z Mrągowa na wycieczkę do Krakowa. Po południu byliśmy już w Krakowie, gdzie zakwaterowaliśmy sie na dwie doby w hotelu "Alf". Przed obiadokolacją wybraliśmy się, bez przewodnika, na zwiedzanie miasta. Nazajutrz po śniadaniu, już z przewodnikiem, zwiedzaliśmy Wawel i zabytki Krakowa oraz podziemie Sukiennic. Kraków - przepiękny! I pogoda nam dopisała. Trzeciego dnia pojechaliśmy do Wieliczki, gdzie zwiedzaliśmy Kopalnię Soli. Pokonaliśmy bardzo..bardzo dużo schodów w dół i zobaczyliśmy wspaniałe rzeźby, podziemne jeziora i komory, które zachwyciły nas swoim unikalnym pięknem. Po krótkim odpoczynku, wyjechaliśmy na powierzchnię windą i udaliśmy się autokarem do Białego Dunajca, gdzie w hoteliku p. Andrzeja Furtaka mieszkaliśmy cztery doby. Po śniadaniu udaliśmy się do Nowego Targu. Tam robiliśmy na ogromnym targowisku zakupy. Następnie udaliśmy się do Parku Wodnego "Terma Banie" w Białce Tatrzańskiej. Tam korzystaliśmy z basenów i saun. Super relaks! Następnego dnia pojechaliśmy na Słowację, gdzie leśną ścieżką w górę poszliśmy do "Beliańskiej Jaskini", gdzie podziwialiśmy naciekowe wodospady, pagodowe stalagmity, stawy i wiele innych form dekoracji jaskini. Na trasie zwiedzania była Sala Koncertowa, nazwana odgłosami spadających kropelek wody na powierzchnię stawu.Z powodu wyśmienitych warunków akustycznych, są organizowane koncerty muzyki poważnej. Wrażenia: ogromne!!! Po południu we własnym zakresie pojechaliśmy do Zakopanego. Byliśmy na Gubałówce. W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Zakopane. Szkoda tylko, że niebo zachmurzone i nie widzieliśmy gór. Następnego dnia rano udaliśmy się w drogę powrotną do Mrągowa. Wycieczka cudowna!!!

 

 

 

 

7 listopada pojechaliśmy autokarem do Śremu na zaproszenie seniorów z Bractwa Św. Alberta, których gościliśmy w Mrągowie we wrześniu ub. roku.Po drodze zajechaliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Coś wspaniałego! Trudno w słowach oddać przepych i majestat Sanktuarium. Po dwóch godzinach ruszyliśmy dalej. Późnym popołudniem znaleźliśmy się w Śremie.  Tam już na nas czekano w Klubie "Relax".Po serdecznym przywitaniu zostaliśmy poczęstowani kawą, herbatą i ciastem, a na scenie pojawił się śpiewak operowy pan Sławomir Kamm, który dał  40-minutowy popis swoich umiejętności wokalnych. Wielkie brawa! Następnie wyświetlono film z pobytu śremskich seniorów w Mrągowie. Obdarowani drobnymi prezentami udaliśmy się do zabytkowego dworku w Mechlinie czyli do naszej bazy wypadowej.

Nazajutrz (8 listopada) po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Wielkopolski. Zaczęliśmy od Rogalina. W XVIII-wiecznym pałacu Raczyńskich każda komnata miała inne przeznaczenie i każda była nieopisanie piękna. Zajrzeliśmy również do galerii malarstwa, podziwiając wystawione tam obrazy. W pałacowym parku patrzyliśmy z zachwytem na potężne, wiekowe dęby. Póżniej pojechaliśmy do Puszczykowa, gdzie znajduje się Muzeum Arkadego Fiedlera, Mieszczą się tam zbiory tego znanego pisarza i podróżnika, który przywoził je ze swoich licznych wypraw.

Zafascynowani oglądaliśmy egzotyczne motyle, skóry węży, instrumenty muzyczne, maski i wiele, wiele innych eksponatów. Kustoszem Muzeum jest syn Arkadego Fiedlera. Z Puszczykowa pojechaliśmy prosto do Poznania. Miasto oglądaliśmy najpierw z okien autokaru, a potem wyruszyliśmy na spacer po Poznaniu. Piękny jest Poznań!Na koniec zawędrowaliśmy do Rogalowego Muzeum. Tam nauczyliśmy się wyrabiać rogale świętomarcińskie i każdy uczestnik szkolenia Certyfikat Rogalowego Czeladnika. A wieczorem podczas obiadokolacji w "Andrzejówce" odwiedził nas poeta - pan Jerzy Ł.Sylwian. Recytował swoje wiersze, pełne przemyśleń i życiowej mądrości. Na zakończenie poeta wręczył każdemu słuchaczowi tabliczkę czekolady o wymiarach 10 cm x 30 cm, na opakowaniu której wydrukowano ozdobnie 5 jego wierszy. Na każdej tabliczce pan Sylwian złożył swój autograf.

 

Kolejnego dnia (9 listopada) po śniadaniu poszliśmy zwiedzać Śrem, miasto, w którym komunikacja miejska jest BEZPŁATNA! W jednej ze szkół uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Następnie byliśmy gośćmi w zakładzie pracy produkującym meble na eksport, a na odchodne obdarowano nas użytecznymi prezentami. Opuściwszy zakład pojechaliśmy do Gostynia na Świętą Górę, na której stoi klasztor ojców filipinów. Wieczorem odbyła się pożegnalna biesiada z udziałem naszych przyjaciół z Bractwa Św. Alberta.Pożegnania trwały długo w noc...                                                                                                                                 Żal było następnego dnia (10 listopada) opuszczać gościnne progi dworku, ale przed nami była długa droga do Mrągowa i w planie zwiedzenie zamku w Kórniku  oraz Katedry Gnieźnieńskiej .Zamek był imponujący, ale Biała Dama nie chciała się pokazać.  W Gnieźnie monumentalna katedra wywarła na nas ogromne wrażenie. Przed słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi z 1175 roku staliśmy pełni zadumy, niemal fizycznie czując powiew historii.        W Mrągowie zameldowaliśmy się o 20.30. Podsumowując wycieczkę należy stwierdzić, iż była ona bardzo wartościowa. Wzbogaciliśmy swą wiedzę o Wielkopolsce i spotkaliśmy się z niesłychaną serdecznością i życzliwością ludzi. Wprost oczarowali nas seniorzy z Bractwa! Nie tylko opracowali nam szczegółowy  program pobytu, ale starali się jak najbardziej uprzyjemnić nam czas . Jako goście czuliśmy się bardzo komfortowo Z całego serca dziękujemy Wam  za umożliwienie nam przeżycia tych czterech niezwykłych listopadowych dni! Z radością powitamy Was w przyszłym roku w Mrągowie. Do zobaczenia!

Halina Borowska

 

 

10 października 2018r pojechaliśmy autokarem na wycieczkę do stolicy naszego regionu - Olsztyna.

W planie było zwiedzanie Starego Miasta oraz teatr. Podczas jazdy do Olsztyna nasza pani przewodnik Sabinka Przybyłowska opowiadała nam historię Warmii i Mazur, a po przybyciu do Olsztyna oprowadzała nas po Starym Mieście, wyczerpująco i ciekawie opowiadając o jego dziejach. Następnie rozeszliśmy się po Olsztynie, m.in. zjedliśmy smaczny obiad na tarasie olsztyńskiej restauracji.

Wieczorem znaleźliśmy się w gmachu Teatru im. Stefana Jaracza. O godz. 19:00 rozpoczął się spektakl Lwa Nikołajewicza Tołstoja pt "Anna Karenina".To była bardzo interesująca sztuka. Podziwialiśmy świetną grę olsztyńskich aktorów. Do Mrągowa wróciliśmy ok. godz. 24:00, zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni z wycieczki.

 

 

 

 

O pięknie Chorwacji krążą legendy, toteż wybraliśmy się tam, by na własne oczy zobaczyć uroki tego kraju. 22 września wczesnym rankiem duża grupa słuchaczy MUTW wsiadła do autokaru i udała się na południe Europy. Po całodziennej jeździe zatrzymaliśmy się na tranzytowy nocleg w czeskim Brnie, a po śniadaniu kontynuowaliśmy podróż. Przed wieczorem byliśmy w Chorwacji. Widok Jezior Plitwickich, przy których się zatrzymaliśmy, wywarł na nas ogromne wrażenie. Rzadko widuje się takie przecudne widoki, jak ten kompleks 16 jezior, połączonych kaskadami. Po pewnym czasie ruszyliśmy dalej , aż wreszcie dotarliśmy do hotelu "Alba" w mieście Św. Filip i Jakov. To była nasza baza wypadowa, z której wyjeżdżaliśmy na zwiedzanie Chorwacji. Wybraliśmy się do Splitu i Trogiru, a także na całodzienną wycieczkę do Zadaru. Podziwialiśmy wspaniałe budowle, degustowaliśmy rakiję i likiery, kupowaliśmy owoce na bazarze (na przykład żiżulę). Z uwagą słuchaliśmy słów przewodniczki, opowiadającej o niełatwej przeszłości kraju. Wspaniałym przeżyciem był rejs statkiem do Parku Narodowego Kornati. Archipelag Kornati to skupisko 147 wysp na Adriatyku, stworzonych przez Boga z łez, gwiazd i oddechu (wg G.B. Shawa).
Pogoda w zasadzie dopisała, a że mieliśmy sporo wolnego czasu - wylegiwaliśmy się na kamienistej plaży. Niektórzy pluskali się w morzu, mając w pogardzie jeżowce. Byliśmy zadowoleni z wygodnych pokoi, smacznego wyżywienia i przyjaznej obsługi.
30 września wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Na 3 niezapomniane godziny zatrzymaliśmy się w Wiedniu. Ogromne, cudowne miasto! Nocleg był w hotelu "Panon" w czeskim Hodoninie. Znów cały dzień w autokarze i wieczorem dotarliśmy do Mrągowa. Zmęczeni, opaleni, szczęśliwi i bardzo wdzięczni organizatorom za tę niezapomnianą wycieczkę. Dziękujemy!
Halina Borowska

 

 

 

 

 

 

 

 

3 września 2018 r. w CKiT w sali "Orbita" o godz. 10.00 miało miejsce bardzo miłe wydarzenie. O to z zarządem MUTW spotkała się 53-osobowa grupa seniorów ze Śremu k/Poznania. Goście przyjechali autokarem do Mrągowa, ponieważ byli ciekawi naszego miasta, a także dlatego,  że planują założenie w Śremie  Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wzór naszego MUTW, który niebawem (4 października) rozpocznie dwunasty rok działalności.

Przy kawie, herbacie i ciastkach rozmawialiśmy o wielu sprawach, nie tylko o organizacji i funkcjonowaniu Uniwersytetu. Sabinka Przybyłowska przedstawiła gościom historię Mrągowa na tle dziejów Warmii i Mazur, a jeden z przyjezdnych przybliżył zebranym obraz Powstania Wielkopolskiego - jedynego zwycięskiego powstania w dziejach Polski.

Na koniec serdecznie zaproszono studentów naszego Uniwersytetu do odwiedzenia Śremu w nieodległej przyszłości. Obiecaliśmy, że przyjedziemy na pewno i z żalem pożegnaliśmy przesympatycznych gości, którzy następnie w towarzystwie Sabinki udali się na zwiedzanie Mrągowa.

 

Halina Borowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. czerwca 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowym "POLONEZ" zarząd Mrągowskiego Uniwersytetu zorganizował zabawę taneczną. Pierwotnie miała się ona odbyć w ubiegłym roku na zakończenie uroczystości 10 - lecia MUTW, ale trzeba ją było odłożyć,  gdyż pojawiły się trudności nie do pokonania.                                    Bal w eleganckiej sali "Poloneza" rozpoczął się wyśmienitym obiadem. Równie smaczne okazały się różne rodzaje przekąsek. Brawo, kucharze! Brawo obsługa, uważna i zwinna!                                                                                                                Do tańca przygrywała orkiestra " Impuls" z Bartoszyc, której umiejętności poznaliśmy już wcześniej podczas rozmaitych imprez tanecznych. Bawiono się wspaniale!                                                                                                                                            I takim roztańczonym i rozśpiewanym akcentem studenci Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli wakacje, trwające w tym roku do 4. pażdziernika.                                                                                                                                                                                             Halina Borowska

 

 

 

 

30. maja 2018 r. w sali widowiskowej  CKiT miała miejsce uroczystość zakończenia roku akademickiego 2017/2018.                                                                          Przybyli studenci, pojawili się zaproszeni goście. Prezes MUTW  Halina Sawicka serdecznie wszystkich powitała. W swoim przemówieniu, podsumowującym całoroczną działalność Uniwersytetu, podziękowała  osobom, dzięki którym nasze Stowarzyszenie może się tak prężnie i dynamicznie     rozwijać.                                                                                                                                         Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpiła grupa biesiadna z piosenkami, były tańce country, wiersze i proza, a na koniec zabawne przedstawienie pt. "Kłopoty z Czerwonym Kapturkiem". Konferansjerkę części artystycznej - jak zwykle dowcipnie i z wdziękiem - poprowadziła Basia Morawska.                                                                                                                                                        I ROZPOCZĘŁY SIĘ WAKACJE!                                                                                                                                                           Halina Borowska

 

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA PO MAZURACH- 10.05.2018

 

Jednodniowa  wycieczka po Mazurach była fantastyczna. Pogoda dopisała, a co ważniejsze - wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Zwiedziliśmy Galindię. Byliśmy w Wojnowie w klasztorze starowierów i na cmentarzyku, gdzie pochowano zmarłe zakonnice. Z daleka podziwialiśmy cudowną architekturę świątyń zwanych molennami. Byliśmy w leśniczówce Pranie, gdzie mieści się Muzeum K.I.Gałczyńskiego. Z okien autokaru przyjrzeliśmy się konstrukcji śluzy w Guziance,a w Krutyni, w Muzeum Przyrodniczym obejrzeliśmy eksponaty mazurskiej fauny. W Krutyni również zjedliśmy smaczny posiłek w ogrodzie restauracyjnym.

Wielkie brawa dla Prezes MUTW Haliny Sawickiej za zorganizowanie tej wspaniałej wyprawy!

Słowa uznania należą się Sabinie Przybyłowskiej, która świetnie sprawdziła się w roli przewodniczki wycieczki! Ogromna wiedza + spokojny rzeczowy przekaz.

Halina Borowska

 

 

 

WYCIECZKA NA PODLASIE- 22-24.04.2018

22.04.2018r pojechaliśmy autokarem na wycieczkę na Podlasie. Naszym przewodnikiem była p. Joanna Radziszewska. W 1-szym dniu zwiedzaliśmy w Białymstoku Pałac Branickich, ogrody barokowe, katedrę p.w.Wniebowzięcia NMP, fragment szlaku Dziedzictwa Żydowskiego i Wielu Kultur, cerkiew św. Mikołaja. Zakwaterowaliśmy się w Domu Pielgrzyma w Wasilkowie (10 km od Białegostoku) gdzie również mieliśmy wyżywienie. Po zjedzeniu obiadokolacji o godz. 18:00 udaliśmy się do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku gdzie obejrzeliśmy bardzo wesołą komedię "Kogut w rosole". Świetna gra aktorów. W 2-gim dniu zwiedzaliśmy w Wasilkowie Sanktuarium Święta Woda i Wzgórze Krzyży. Przewodnikiem był ks. Alfred Butwiłowski. Następnie pojechaliśmy do Sokółki, gdzie zwiedzaliśmy Kościół p.w. Św. Antoniego, a w Kruszynianach zwiedzaliśmy Meczet i Mizar. Tam też w restauracji "Tatarska Jurta" zjedliśmy tatarską potrawę o nazwie "Belysz". Bardzo smaczna. Wróciliśmy do hotelu, gdzie zjedliśmy obiadokolację, a wieczorem piekliśmy kiełbaski na ognisku, śpiewaliśmy i było super wesoło i przyjemnie. W 3-cim dniu zwiedzaliśmy w Supraślu Muzeum Ikon i prawosławny Monaster. Był też spacero-przejazd tematyczny "U Pana Boga za..." i "Fabrykanci w Supraślu". Następnie pojechaliśmy do Tykocina i tam zwiedzaliśmy zabudowę miasteczka, Zamek, Synagogę i kościół św.Trójcy. Wieczorem powrócilismy do Mrągowa, pełni wrażeń i zadowoleni z wycieczki. Przewodników mieliśmy cudownych!!! Wycieczka super!!! Nasze polskie Podlasie jest przepiękne i warto tam wrócić i jeszcze raz pozwiedzać.

 

 

 

Na majową imprezę, jaką był ogólnopolski VI Marsz Nordic Walking Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Zarząd naszego Uniwersytetu zaprosił także słuchaczy UTW z Giżycka i Mikołajek.

12 maja 2018 przed budynkiem CKiT zgromadziło się kilkadziesiąt osób z kijkami. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie całej grupy i o godz. 11:00 wyruszono w drogę. Trasa wiodła promenadą nad jeziorem Czos do ekomariny, następnie przez miasteczko Mrongoville i zakończyła się przy ośrodku "Polonez" nad Jeziorem Czarnym. Uczestnicy przemaszerowali ok. 5,5 km.

Zmęczeni seniorzy zasiedli przy stołach pod zadaszeniem na tyłach hotelu. Nadwątlone marszem siły wzmocniono smacznym posiłkiem, przygotowanym przez obsługę "Poloneza", za który to posiłek w tym miejscu serdecznie dziękujemy! Miło było starszym ludziom po trudach przemarszu odpoczywać przy dźwiękach muzyki w wykonaniu 2-osobowej orkiestry, mając przed oczami czarowny widok na jezioro.

Po obiedzie rozpoczęły się zawody sportowe w trzech konkurencjach: strzelanie z pistoletu pneumatycznego do puszek, rzuty lotką do tarczy oraz ringo. Radości i śmiechu było co niemiara, seniorzy bawili się jak dzieci. Zwycięzcy w każdej konkurencji otrzymali symboliczne nagrody. Poza tym trochę śpiewano, trochę tańczono i przez cały czas trwała intensywna integracja. O godz. 18:00 ogłoszono koniec imprezy. Jej uczestnicy na pewno z przyjemnością długo będą wspominać ten słoneczny, piękny dzień.

Słowa uznania należą się Zarządowi Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za tę starannie przygotowaną i perfekcyjnie zrealizowaną atrakcyjną imprezę sportowo-rozrywkową!

Halina Borowska

 

 

 

 

 

 

 

WYJAZD DO SANATORIUM

Aby podreperować nieco zdrowie, wybraliśmy się dużą grupą do sanatorium "Albatros w Mielnie.Przebywaliśmy tam od 04 do 14 marca 2018 r. Pogoda dopisywała, toteż spacerowaliśmy brzegiem morza, zwiedzaliśmy miasto i siedząc na ławeczkach na deptaku grzaliśmy się w cieple słonecznych promieni.

W sanatorium każdy kuracjusz otrzymał skierowanie na trzy wybrane zabiegi. Były masaże, wirówki, lasery, gimnastyka na basenie i wiele innych, bardzo pożytecznych zabiegów, które przeprowadzali profesjonalni rehabilitanci. Kilkakrotnie wybraliśmy się do nieodległego sanatorium "Unitral", by zażyć kilkugodzinnych kąpieli w słonej wodzie z Morza Martwego.

Świetna kuchnia, przesympatyczne kelnerki, uczynne pokojówki oraz miłe panie z recepcji sprawiły, że 11 dni pobytu w "Albatrosie" minęły niezwykle szybko.

Wróciliśmy do Mrągowa zdrowsi, młodsi i wypoczęci.

Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Halince Sawickiej za zorganizowanie nam tego wyjazdu.

Halina Borowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Mrągowie po raz 26, a nas Uniwersytet tradycyjnie już wziął udział w tej szlachetnej akcji, współdziałając z wolontariuszami z organizacji"Dzieci Wojny".
Studentki MUTW upiekły kilkadziesiąt blach różnego rodzaju ciast. W dniu wielkiego finału, czyli 14 stycznia 2018r., na stołach ustawionych w hallu budynku CKiT sprzedawaliśmy te smakowite wypieki, podzielone na zgrabne porcyjki. Ludzie chętnie je kupowali, wrzucając pieniądze do skarbonek. Zdarzyło się, że pewien pan kupił niewielki kawałeczek sernika, a do puszki włożył 100 zł. Inny za samo czerwone serduszko ofiarował 100 zł. To się nazywa hojność!. Oprócz ciast sprzedawaliśmy kawę, herbatę, rozmaite drobiazgi, maskotki, zabawki itp.
Wieczorem - po podliczeniu pieniędzy ze skarbonek - okazało się, iż zebraliśmy oszałamiającą kwotę
3.419,42 zł
Zarząd MUTW bardzo serdecznie dziękuje wszystkim członkom Uniwersytetu, którzy przyczynili się do wielkiego sukcesu zbiórki pieniędzy na WOŚP, nie szczędząc swego czasu ni sił. Dziękujemy wolontariuszom"Dzieci Wojny", dziękujemy paniom, które upiekły ciasta, dziękujemy tym, którzy pomagali przy sprzedaży ciast i gadżetów.
Prezes MUTW - Halina Sawicka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO OLSZTYNA
11 stycznia 2018r.pojechaliśmy autokarem na wycieczkę do stolicy naszego regionu - Olsztyna.
W planie było zwiedzanie zamku, seans w planetarium oraz teatr. Kolejno realizowaliśmy każdy punkt programu. Po zamku oprowadzał nas przewodnik, wyczerpująco i ciekawie opowiadając o jego dziejach. W planetarium obserwowaliśmy gwiezdne konstelacje na niebie, słuchając jednocześnie komentarzy na temat widzianych obrazów.
Wieczorem znaleźliśmy się w gmachu Teatru im. Stefana Jaracza. O godz. 19:00 rozpoczął się spektakl - komedia Wiliama Szekspira pt."Wiele hałasu o nic". To była interesująca sztuka, chociaż na początku wydawała się cokolwiek zagmatwana. Podziwialiśmy świetną grę olsztyńskich aktorów.
Do Mrągowa wróciliśmy ok. godz. 23:00, zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni z wycieczki.
Halina Borowska